Aktualności

11.11.2018

6.10.2018

Zachęcam nauczycieli, uczniów a przede wszystkim rodziców do przeczytania artykułu znajdującego się pod poniższym linkiem:

https://dziecko.trojmiasto.pl/Gdynia-walczy-z-cyberprzemoca-n128006.html

https://dziecko.trojmiasto.pl/Nie-umiemy-bez-niego-zyc-Urzadzenie-ktore-zabiera-rodzicow-n128163.html

Jest wniosek do MEN

Od nowego roku szkolnego we Francji obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych przez uczniów. Takie samo rozwiązanie chce wprowadzić w Polsce poseł PO. Polityk wystąpił już do ministerstwa edukacji z wnioskiem w tej sprawie. "W polskiej szkole MEN pozostawia rozstrzygnięcia tej kwestii indywidualnej decyzji szkoły. Nie da się jednak ukryć, że dzieci nie rozstają się w szkole z telefonem również podczas lekcji, a na pewno w trakcie przerw i na tym tle cały czas dochodzi do sytuacji spornych" – pisze w interpelacji Furgo.

Obecne przepisy zobowiązują szkoły do określenia w statucie szkoły obowiązków ucznia w zakresie przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły. Część placówek na własną rękę wprowadza zakaz używania telefonów, ale jest ich niewiele.

W odpowiedzi na wniosek posła Furgo MEN przyznaje, że obecne przepisy są wystarczające i zostawia kwestię ewentualnych zakazów dyrektorom szkół. "We wszystkich szkołach prowadzone są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów w internecie i ustrzeżenie ich przed zagrożeniami, które mogą nieść treści w postaci elektronicznej. Dobrze określone w statucie szkoły prawa i obowiązki uczniów stanowią podstawę eliminowania ewentualnych, niepożądanych zachowań" – informuje Maciej Kopeć, wiceminister edukacji.

Polityk PO jednak nie zamierza się poddawać. – Dalej będę walczył o wprowadzenie zakazu używania telefonów w szkołach. To bardzo potrzebne rozwiązanie – mówi poseł Furgo.

Magda Mieśnik, 20-09-2018

https://wiadomosci.wp.pl/posel-chce-calkowitego-zakazu-komorek-w-szkolach-jest-wniosek-do-men-6297374100235905a