Samorząd Uczniowski

Samorząd Uczniowski w II okresie roku szkolnego 2016/2017 podejmował liczne działania na rzecz szkoły, społeczności szkolnej oraz różnych instytucji.

14 lutego 2017 r. SU we współpracy z biblioteką szkolną przygotował „Walentynki”. Tego dnia działała Poczta Walentynkowa, a na przerwach radiowęzeł nadawał przeboje związane z tym świętem.

Kolejnym wydarzeniem, które odbyło się 16 lutego 2017r. była zabawa karnawałowa. Prowadził ją uczeń klasy 3a Antoni Hoffmann a dział techniczny samorządu (kl.3c - Alan Perzanowski, Jan Śliwiński, Dominik Hinczewski, Miłosz Skobejko) przygotował i pomagał w realizacji konkursów: „Kto szybszy ten lepszy”, „Taniec pod liną”, „Najlepsza maska balu”, „Taniec z balonami”. Pieniądze uzbierane podczas tej zabawy (211 zł) wykorzystaliśmy na zakup pomocy medycznych tj. strzykawek, rękawic, gaz opatrunkowych, podkładów higienicznych itp. i przekazaliśmy je na rzecz najmłodszych podopiecznych „Bursztynowej Przystani”.

17 lutego 2017 r. uczniowie klasy 1a Julia Wyczk, Kasia Wyrobek, Magda Sitna, Zofia Stasiak, Jakub Demel, Berenika Głogowska i Ola Majewska zorganizowali akcję na rzecz Gostyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt pod hasłem: „Każdy grosz się liczy – pomóż psom”. W wyniku sprzedaży gofrów, tostów i soków uczniowie uzbierali niebagatelną sumę 675 zł i przekazali ją na rzecz stowarzyszenia.

Następnym wydarzeniem zorganizowanym przez samorząd w dniu 29 marca 2017 r. był konkurs „Speedcubing” czyli układanie kostki Rubika na czas. Alan Perzanowski ułożył regulamin tego konkursu, Miłosz Skobejko zaprojektował dyplomy dla zwycięzców, opiekun samorządu zakupił nagrody, a pozostali działacze samorządu zostali zaangażowani w mierzenie czasu poszczególnym zawodnikom. Zwycięzcą obu części konkursu (teoretycznej i praktycznej) został Maksymilian Kocieniewski z klasy 2d.

12 kwietnia 2017 r. samorząd z okazji Świąt Wielkanocnych przygotował quiz wiedzy o tradycjach i zwyczajach związanych z powyższym śwętem na Pomorzu. Quiz ten przygotowały uczennice klasy 3e Nikola Popławska i Ola Popławska oraz Paulina Półtorak z klasy 3a.

W dniach 24.04 – 19.05 samorząd uczniowski przeprowadził w szkole akcję ekologiczną pod patronatem firmy EKOPHONE „Oddaj zużyty telefon komórkowy - odbierz nowy, cyfrowy aparat fotograficzny!” Akcja ta miała na celu uświadomienie uczniom, że telefony, które używają na co dzień – nie poddane profesjonalnemu recyklingowi – w znaczący sposób zatruwają środowisko naturalne. W wyniku tej akcji uzbieraliśmy 5,28 kg telefonów bez baterii i mimo to, że nie wygraliśmy nagrody głównej w konkursie, to z pewnością będziemy brali udział w dalszych edycjach tego konkursu. Ważnym bowiem wydaje się fakt, że tego typu akcje podnoszą świadomość ekologiczną uczniów i uwrażliwiają ich na otaczający ich świat.

Samorząd w dniach 15.05 – 19.05 brał również udział w wycieczce szkolnej do Bochni, Krakowa, Ojcowa i Energylandii.

20 maja 2017 r. w ramach projektu „Młodzi z pomysłem”, realizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta Gdyni, uczestniczyliśmy w konkursie na Mówcę Gdyńskiego, który odbył się w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W konkursie tym II wyróżnienie zdobyła uczennica klasy 3a Emilia Rożynek.

31 maja 2017 r. w ramach projektu „Młodzi z pomysłem” klasy trzecie naszego gimnazjum uczestniczyły w warsztatach zawodoznawczych, zorganizowanych przez Młodzeżową Radę Miasta Gdyni z przedstawicielami zawodów (muzyk, przedsiębiorca), a 14 czerwca do drugiej tury warsztatów z panem fotografem przystąpiły klasy drugie.

20 czerwca 2017 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się Gala Zakończeniowa projektu „Młodzi z pomysłem”. Przedstawiciele samorządu Nikola Popławska oraz Ola Popławska odebrały na tej uroczystości Certyfikat „Szkoła z Przyszłością”, który jest nagrodą za uczestnictwo naszego gimnazjum w tym projekcie. Projekt jest cennym przedsięwzięciem, ponieważ wszystkie konkursy, szkolenia z autoprezentacji organizuje młodzież działająca w samorządzie Gimnazjum nr 11 i czyni to dla innych młodych ludzi, tym samym ucząc się organizacji pracy, zdobywając różnych sponsorów do swoich działań i angażując przeróżne instytucje takie jak Fundacja Gospodarcza czy Invest Komfort.

Z kolei 21 czerwca – również w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym – odbyło się I Forum Samorządów Uczniowskich Pomorza. Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie wartości demokratycznych w działaniach samorządu uczniowskiego, modelowanie aktywności u uczniów oraz budowanie współpracy między samorządami Pomorza. Na to wydarzenie przybyli liczni goście – samorządy szkolne z Kartuz, Pucka czy Gdańska. Przedstawiciele naszego samorządu Marysia Multaniak oraz Patrycja Korwel również uczestniczyły w forum, podczas którego można było wybrać i uczestniczyć w trzech warsztatach. Tematyką pierwszego prowadzonego przez panią Luizę Skwierawską było „Najważniejszy pierwszy krok – sprawczy samorząd uczniowski – warsztat tworzenia rozwiązań metodą design thinking”. Drugi warsztat prowadzony przez panią Martę Otrębską nosił tytuł „Zaprojektujmy działanie – warsztat myślenia i działania projektowego” oraz trzeci warsztat prowadzony przez pana Michała Tragarza nosił tytuł „Współpraca i demokracja w samorządzie uczniowskim.”

Wydarzenie to było bardzo cennym doświadczeniem, gdyż pozwalało na poznanie różnych działaczy samorządów uczniowskich z terenu Pomorza, warsztaty stawiały ważne pytania np., co jest najważniejsze w pracy samorządu, jak uczynić pierwszy sprawczy krok?

Podsumowując pracę samorządu w II okresie roku szkolnego 2016/2017 stwierdzam, że bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w życiu szkoły, propagując różnorodne akcje i konkursy, a biorąc udział w warsztatach szkoleniowych poszerzaliśmy nasza wiedzę o tym jak ma wyglądać i czym się zajmować samorząd w szkole z przyszłością. Stwierdzam, iż w kolejnym roku szkolnym wszelkie tegoroczne działania samorządu będą kontynuowane.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Magdalena Necel

8.09.2017

  • Magdalena Necel - 44
  • Barbara Gorbaczow - 33
  • Bożena Bencer - 13
  • Piotr Kurpiewski - 3
  • Aleksandra Domagalska - 3

22.06.2017

Jestem dumna i szczęśliwa, że mogę powtórzyć słowa pana Krzysztofa Niedźwiedzia, który rok temu, podsumowując pracę swojego samorządu stwierdził, że jest z niego bardzo zadowolony. Ja również jestem bardzo zadowolona z działalności Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2016/2017.

Trafił mi się fantastyczny zespół ludzi: Nikola Popławska, Ola Popławska, Dominik Hinczewski, Jaś Śliwiński, Alan Perzanowski, Miłosz Skobejko, Marysia Multaniak, Patrycja Korwel, Paulina Półtorak, Antek Hoffmann, Monika Wiśniewska i Weronika Marks.

Dziękuję Wam za Wasze zaangażowanie (10000 %) i kreatywność oraz za to, że nigdy mnie nie zawiedliście i że zawsze mogłam na Was polegać. Dziękuję za Waszą dojrzałość, dzięki której mogliśmy RAZEM, WSPÓLNIE realizować nasze zadania. W kategoriach sportowych przyznaję Wam złoty medal!

Żegnając się, chciałabym podzielić się z Wami taką oto refleksją.

Rysiu Riedel z zespołu Dżem kiedyś śpiewał, że „…w życiu piękne są tylko chwile”.

I ja takich pięknych chwil życzę Wam bardzo wiele…, ale przed Wami droga długa kręta, i nie zawsze w życiu rzeczy będą układały się tak, jakbyście sobie tego życzyli…

Pamiętajcie! Nigdy nie poddawajcie się! Idźcie prosto przed siebie, nie oglądając się wstecz!

Idźcie zawsze w stronę SŁOŃCA! I tego Kochani Wam życzę! Płyńcie dalej – życzę pomyślnych wiatrów!

Niech MOC będzie z Wami!

Magdalena Necel

21 czerwca 2017 r. w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym odbyło się I Forum Samorządów Uczniowskich Pomorza. Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie wartości demokratycznych w działaniach samorządu uczniowskiego, modelowanie aktywności u uczniów oraz budowanie współpracy między samorządami Pomorza. Na to wydarzenie przybyli liczni goście – samorządy szkolne z Kartuz, Pucka i Gdańska i oczywiście Gdyni. Przedstawiciele naszego samorządu Marysia Multaniak i Patrycja Korwel, uczennice klasy 3a, również uczestniczyły w forum, podczas którego można było wybrać i uczestniczyć w trzech warsztatach. Tematyką pierwszego prowadzonego przez panią Luizę Skwierawską było „Najważniejszy pierwszy krok – sprawczy samorząd uczniowski – warsztat tworzenia rozwiązań metodą „design thinking”. W tym warsztacie uczestniczyli przedstawiciele naszego samorządu. Tu dowiedzieliśmy się na czym polega „design thinking” – coraz bardziej popularna metoda tworzenia innowacji w oparciu o odkrycie i głębokie zrozumienie potrzeb klientów. Brzmi trochę biznesowo, ale faktycznie metoda ta jest stosowana przez firmy na całym świecie, aby efektywnie sprzedawać swoje produkty i usługi. Na warsztatach stosowaliśmy zasady tej metody, aby stworzyć sprawczy samorząd – zdefiniować jego potrzeby i wprowadzić efektywne rozwiązania. Stosowaliśmy w naszej pracy „burzę mózgów” dzięki której wygenerowaliśmy mnóstwo ciekawych pomysłów na zadania samorządu. Było twórczo i zabawnie!

Drugi warsztat prowadzony przez panią Martę Otrębską nosił tytuł „Zaprojektujmy działanie – warsztat myślenia i działania projektowego”, a trzeci warsztat prowadzony przez pana Michała Tragarza nosił tytuł „Współpraca i demokracja w samorządzie uczniowskim”. Po zakończeniu warsztatów przenieśliśmy się na salę plenarną, na której nastąpiło podsumowanie naszej pracy.

Wydarzenie to było bardzo cennym doświadczeniem, gdyż pozwalało na poznanie różnych działaczy samorządów uczniowskich z terenu Pomorza, wymianę doświadczeń. Warsztaty stawiały ważne pytania - np. co jest najważniejsze w pracy samorządu? i jak uczynić pierwszy sprawczy krok? Przedsięwzięcie jak najbardziej godne polecenia – czekamy na więcej takich inicjatyw!

Magdalena Necel

20.06.2017 r. w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo- Technologicznego odbyła się gala podsumowująca działania związane z projektem „Młodzi z pomysłem”. Nas również nie mogło tam zabraknąć. Przedstawiciele samorządu: Nikola Popławska, Aleksandra Popławska oraz Antek Hoffmann reprezentowali naszą szkołę na tej uroczystości. Galę otworzyła Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni p. Joanna Zielińska, a całą uroczystość poprowadziła koordynatorka projektu Liwia Maćkow. Nasze gimnazjum, które uczestniczyło w tym projekcie (startowaliśmy w konkursie na Mówcę Gdyńskiego oraz uczestniczyliśmy w warsztatach zawodoznawczych dla drugich i trzecich klas), otrzymało Certyfikat Szkoły z Przyszłością.

Mamy nadzieję, że inicjatywa ta będzie kontynuowana w kolejnych latach. Jest ona wartościowym przedsięwzięciem przede wszystkim ze względu na fakt, iż to sama młodzież przygotowuje w całości konkursy i warsztaty dla swoich rówieśników, w tym również zdobywa sponsorów tych imprez.

Młodzież dla młodzieży – super pomysł!

Magdalena Necel