30.11.2017

Andrzeju, Andrzeju, nasz dobrodzieju dobrą wróżbę daj!

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Tego wieczora wróżby orzekały o losie, nie o zwykłym losie, ale tym związanym z zamążpójściem. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.  Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. To okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

Nie inaczej andrzejki były obchodzone w naszej szkole. Samorząd przygotował wiele atrakcji podczas dyskoteki. Na dolnym holu przygotowaliśmy stanowiska z wróżbami. Tu można było spotkać słynną wróżkę Julię, która za pomocą czarodziejskiej kuli przepowiadała przyszłość. Można też było poznać imię swojej miłości nakłuwając szpilką wielkie, czerwone serce i oczywiście lać wosk przez dziurkę od klucza…. Gdy przyszłość była już nam znana, na górnym holu zagrali dla nas wspaniały koncert nasi uczniowie: Julia Wyczk (gitara akustyczna), Tomek Sternicki (instrument klawiszowy) oraz Artur Ciruk (gitara elektryczna). Zaprezentowali się w następujących utworach: ”Rolling in the deep” Adele, „Let her go” Passenger, Gnarls Barkley „Crazy” oraz „Take me to church” Hoziera. Dyskoteka zakończyła się w rytmach „Makareny”…

P.S. Pozdrawiamy i dziękujemy za odwiedziny naszym absolwentom, którzy w ubiegłym roku również bardzo aktywnie działali w Samorządzie Uczniowskim!

Magdalena Necel