14.12.2017

Wizyta w Trójmiejskiej Akademickiej Zwierzętarni Doświadczalnej (TAZD) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

W trosce o bardzo dobre warunki życia zwierząt laboratoryjnych, uczennice klasy 3e: Weronika Mundt, Julia Grzesiak i Karolina Chromiec zorganizowały w naszej szkole akcję „Rurka dla szczurka”. Trwała ona od początku października do połowy grudnia. Dzięki temu przedsięwzięciu udało się zebrać cztery duże worki rurek dla myszy i szczurów – mieszkańców Trójmiejskiej Zwierzętarni, którą miałyśmy okazję odwiedzić 14.12.2017 r. Miejsce to jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Polsce. Przebywa tu około 1000 zwierząt laboratoryjnych, którymi opiekuje się zespół specjalistów – lekarzy weterynarii, zootechników, biologów i techników. Ośrodek współpracuje z naukowcami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej, Akademii Wychowania Fizycznego oraz innych renomowanych uczelni. Obecnie w Zwierzętarni prowadzonych jest 26 projektów badawczych, a zrealizowano już ponad 100 prac naukowych.

Pani Anna Matuszewska, która oprowadzała nas po laboratorium, zachęca również do adopcji zwierząt laboratoryjnych, które coraz częściej znajdują dom i troskliwą opiekę poza ośrodkiem.

Jeśli jesteście zainteresowani adopcją myszy lub szczurków – zgłoście się do Trójmiejskiej Akademickiej Zwierzętarni Doświadczalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Dębinki 1, 80-211 Gdańsk.

Magdalena Necel

http://zdrowie.trojmiasto.pl/Co-sie-dzieje-za-drzwiami-Trojmiejskiej-Akademickiej-Zwierzetarni-Doswiadczalnej-n112942.html