Współpraca polsko-francuska

26.09.2017

Europejski Dzień Języków - (fr. Journée européenne des langues) -

Każdego roku w naszej szkole nauczyciele języków obcych przygotowują dla dzieci i młodzieży różnego rodzaju zabawy edukacyjne; quizy językowe i  geograficzne, przeglądy piosenek i tańców krajów Europy.

W bieżącym roku uczniowie klasy IId (oddziały gimnazjalne) z rozszerzonym programem nauczania języka francuskiego i angielskiego przygotowali zabawy dla młodszych kolegów z „zerówki” i klasy pierwszej. Koordynatorem programu w EDJ była nauczycielka języka francuskiego pani Agnieszka Ossowska, która również wraz z uczniami przygotowała scenariusz obchodów EDJ.

Uczniowie 2d przygotowali dla młodszych kolegów quizy o różnych krajach Europy, rebusy językowe, konkursy muzyczne i taneczne. Niespodzianką dla najmłodszych od starszych kolegów był również przygotowany poczęstunek, pieczone przez gimnazjalistów ciasta i babeczki spotkały się z uznaniem najmłodszych. Przygotowania uczniów monitorowała wychowawczyni klasy 2d pani Elżbieta Szponar.

Europejski Dzień Języków (ang. European Day of Languages) to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej

Celami święta są:

• ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;
  • propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;
  • propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

27.03.2017

Z wielką radością informuję, że  wszyscy uczniowie, którzy przystąpili w sesji zimowej do egzaminu Delf z języka francuskiego, zdali go pomyślnie i uzyskali bardzo wysokie wyniki.

Z niecierpliwością czekamy na międzynarodowy dyplom wydawany przez Francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej w Paryżu. Serdecznie gratuluję wszystkim zdającym, a poniżej przedstawiam wyniki potwierdzone przez Ambasadę Republiki Francuskiej.

Felicitations!

Agnieszka Ossowska

3 i 4 marca 2017 r. 27 uczniów naszej szkoły przystąpiło do międzynarodowego egzaminu Delf z języka francuskiego. Uczniowie zdawali egzamin na kilku poziomach A1, A2 i B1. 3 marca odbyła się część ustna, 4 marca - części pisemne egzaminów. Dla każdego zdającego opanowanie umiejętności czterech kompetencji językowych na danym poziomie (zadania ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, wypracowanie, wypowiedż ustna) wymagało bardzo dużo pracy i wyrzeczeń. Na wyniki musimy poczekać około miesiąca.

Gratuluję Wam odwagi i życzę dobrych wyników!

Agnieszka Ossowska

27 lutego 2017 r. uczniowie klasy z językiem francuskim (3e) mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w trakcie rozmowy z rodowitą mieszkanką Paryża. Na lekcji języka francuskiego połączyliśmy się poprzez Skype'a z panią Sophie Goujon-Durand, inżynierem z Universite des Sciences w stolicy Francji. Uczniowie podczas tej konwersacji dowiedzieli gdzie pracuje nasz rozmówca, od ilu lat mieszka w Paryżu, co robi w wolnym czasie, czy miał okazję zwiedzić Polskę. Padły również pytania osobiste. Na część z nich uczniowie uzyskali odpowiedź.

Każdy miał okazję osobiście porozmawiać z panią Goujon-Durand. Basia, Ala, Nikola, Ewelina i Wiktor - to uczniowie, którzy jako pierwsi mogli się przekonać o swoich umiejętnościach językowych. Był to również doskonały „trening” przed zbliżającym się międzynarodowym egzaminem Delf z języka francuskiego, do którego uczniowie przystąpią 4 marca.

Przed nami kolejne połączenie z rozmówcą francuskojęzycznym z Paryża, na które czekamy z niecierpliwością.

27.09.-2.10.2016

Uczniowie klas drugich ,uczęszczający w naszej szkole na lekcje języka francuskiego, wybrali się pod koniec września 2016 r. na tygodniową wycieczkę do Paryża. Przez cały pobyt pogoda nam dopisywała. Paryż w słońcu i kolorach jesieni wyglądał pięknie. Zwiedziliśmy Luwr, Notre Dame, Sacre Coeur i Wersal. W Pałacu Inwalidów pokłonliśmy się Napoleonowi, spacerowaliśmy po Polach Elizejskich, zachwycaliśmy się Moulin Rouge, byliśmy w nowoczesnej dzielnicy la Defense. Wjechaliśmy na najwyższe piętro Wieży Eiffla, popłynęliśmy w rejs statkiem po Sekwanie. Nasza wycieczkę zakończyliśmy całodzienną zabawą w parku Asterixa.

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji. Oto kilka zdjęć z naszej wycieczki, która dzięki wspaniałym uczniom była wyjątkowa.