Turystyka piesza

6.11.2018

6 listopada odbył się konkurs "Na Szlakach Niepodległości", organizowany przez PTTK Pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Naszą szkołę i Gdynię reprezentowały dwie uczennice z klasy 8b: Róża Dobrysiak i Monika Polańska, które przygotowały prezentację "Gdyńska droga do niepodległości". W konkursie uczestniczyli uczniowie z dziesięciu szkół z całego województwa pomorskiego. Na zakończenie uczestnicy otrzymali bezpłatne wejściówki do Muzeum II Wojny Światowej, które mogli zwiedzić samodzielnie lub z przewodnikiem. Serdecznie gratulujemy występu!

W ramach programu Otwarta Szkoła i dzięki współpracy z PTTK nasi uczniowie, nauczyciele i chętni podróżnicy wyruszyli w niezwykłą podróż przez najpiękniejszy odcinek Raduni, tej ponad 100 kilometrowej rzeki. Radunia uważana jest za najpracowitszą rzekę Pomorza, ponieważ wprawia w ruch dziewięć turbin elektrowni wodnych dając prąd sąsiednim wsiom i miastom. Sam Jar Raduni jest niezwykły ze względu na panujący w jego dolinie mikroklimat, w którym mogą rozwijać się nietypowe gatunki roślin i zwierząt.

10.10.2018

Już piąty raz wzięliśmy udział w projekcie PTTK „Międzypokoleniowa Sztafeta” w którym wędrowcy razem w każdym wieku wędrują po szlakach Niepodległej Polski. Wyruszając ze Skweru Kościuszki przemierzyliśmy cały żółty szlak Kępy Redłowskiej liczący 12,5 km. To tu zobaczyliśmy widok na piękne polskie miasto - Gdynię, na port i morze. Ze szczytu Kępy Redłowskiej była doskonale widoczna panorama Helu. Nie zabrakło też baterii przeciwlotniczych, terenów wojskowych i również – miejsc pamięci.

Krzysztof Niedźwiedź

3 maja Oddział Morski PTTK w Gdyni obchodził 90 rocznicę istnienia (1928-2018). Uczniowie naszej szkoły, Patryk Winkler, Mateusz Regulski i Kajetan Frąckowiak uczestniczyli w uroczystej mszy świętej trzymając sztandar Oddziału Morskiego, którym nasza szkoła się opiekuje. Od początku istnienia najpierw w SP 27, później Gimnazjum 11 także w Zespołe Szkół nr 8 a dziś w SP 51 - PTTK było, jest i będzie obecne. Nasza współpraca przez wiele lat była bardzo owocna. Wspólnie zorganizowaliśmy dziesiątki wycieczek i rajdów, szkolenia młodzieży i nauczycieli na instruktorów krajoznawstwa i młodzieżowych organizatorów turystyki, liczne konkursy i apele. Powstawały koła turystyczne np. Mikołajek Nadmorski pani Dobrosławy Ignacik czy Zbuta pana Niedźwiedzia. Od początku istnienia szkoły działała Liga Ochrony Przyrody (LOP) pod opieką min. pani Lucyny Lewandowskiej, przyznane zostało mnóstwo odznak i zweryfikowane zostały dziesiątki książeczek. W 2015 za wstawiennictwem Honorowego Członka PTTK - pana Ryszarda Wrzoska - szkole został przyznany Medal Ministra Sportu i Turystyki za działalność na rzecz turystyki i lokalnego środowiska. W tym roku w czerwcu planowany jest turystyczny festyn, na który już dziś serdecznie zapraszamy. Oby tak wspaniała współpraca kwitła przez kolejne 90 lat!

Do zobaczenia na szlaku!

28.04.2018

Początku, kwitnącej, zielonej wiosny zaczęliśmy szukać w Wejherowie. Przebyliśmy długą 15 kilometrową drogę dookoła tego ponad 300-letniego miasta założonego przez Jakuba Wejhera. Wejrowó, jak mówią kaszubi mieszkający z dziada pradziada w Wejherowie, jest dziś mocnym punktem kaszubskiej kultury, folkloru i religii. To tu działali poeci i działacze kaszubscy. Nasza trasa objęła niemal wszystkie ważne dla tego ponad 50 tyś. miasta miejsca. Była Rzeka Reda i jej prawy dopływ, Cedron, wszystkie dzielnice oraz Stare Miasto i Kalwaria. Słoneczny dzień pomógł nam wytropić pierwsze oznaki wiosny zarówno w strefie miejskiej jak i w okolicznych lasach.

Dobrosława Ignacik i Krzysztof Niedźwiedź